Ing. Darina Havlíčková
Krmivo ve formě mashe (kaše) je už mnoho let speciální součástí krmných dávek pro sportovní a pracovní koně. Tato forma krmiva vznikla zřejmě už na začátku minulého století při krmení vojenských a pracovních koní. Později se klasické vařené kašovité krmivo s takřka ustálenou recepturou, která obsahovala pšeničné otruby, ječný šrot, někdy kukuřici, lněné semeno a sůl, vařilo v téměř každé sportovní stáji a dostalo slangový název „mač“. Takzvaný „mač“ znají snad všichni, kteří se pohybovali v prostředí dostihových stájí. Dlouho vařený ječmen a kukuřice a šlemy z lněného semínka krásně provoněly krmírny a nám starším připomínají zimní večery u koní.
Dnes zažívá krmením kašovitými a vlhčenými krmivy znovu svou renesanci. Mash je součástí portfolia většiny významných výrobců krmiv. Dlouhé hodiny vaření a ulepené sporáky vystřídala většinou instantní forma mashe, která se pouze zalije teplou nebo studenou vodu. Ani my jsme v našem ENERGYS Teamu neodolali a společně s naším zahraničním partnerem a ve spolupráci s VK v Heřmanově Městci jsme vyvinuly úplně novu formu bezobilninového, rekondičního a regeneračního Energys MASHe ve formě müsli.
Mash máme my starší od koní přirozeně spojený hlavně se zimním obdobím, kdy koně v našich zeměpisných šířkách přicházejí o přirozený pastevní porost a teploty klesají někdy i hluboko pod bod mrazu. V té době také dříve končila venkovní závodní sezona, ve které koně přijímají především koncentrovaná suchá krmiva a nastalo období klidu. Odlehčilo se přirozeně jak v tréninku, tak i v krmných dávkách. K tomu byl mash ideální.
Ovšem podmínky v chovu i sportovního využití koní se mění. V současné době sportovní sezona prakticky nekončí, jezdecké areály a haly nabízí možnost trénovat i závodit s koňmi i v zimě a rozdíly mezi letní a zimní sportovní sezonou jsou (krom dostihových a klusáckých koní) minimální.
Mash přestal být pouze sezonním krmivem, ale dnes se hojně využívá v krmných dávkách koní celoročně.
Jeho celoroční využití je vhodné u sportovních koní a to především na vícedenních závodech, kde se v krmných dávkách využívá jeho vyšší stravitelnosti a formy, kterou sportovně vytížení koně dobře přijímají. Mash také doplní přirozeně tekutiny ztracené při pocení během závodů, zklidní žaludek a svou atraktivní formou a chutí přiměje k přijmu krmiva i koně, kteří bývají ve společných závodních boxech nervózní a hůře žerou.
V našem Energys MASH jsou z těchto důvodů (tedy především regeneračních) pro sportovní koně zařazeny
Energys MASH chuťově zatraktivňuje pro nervózní a vybíravé koně jablečná vláknina, mrkvové vločky a pšeničné otruby.
Další kategorií koní, kteří mohou mimo jiné Energys MASH přijímat celoročně jsou starší nebo nemocní koně. Věk nebo různé onemocnění také nejsou vázána na sezonu nebo roční období.
Energys MASH je velmi vhodný u starších koní s horší kvalitou chrupu, různými metabolickými syndromy nebo u koní se žaludečními vředy. Při těchto diagnózách MASH zajistí chutné a zdravotně a veterinárně vyhovují krmivo, bez obsahu obilovin. Lněný olej zajistí regeneraci a podpoří imunitu u těchto koňských pacientů nebo seniorů. Zajistí také plynulou pasáž tráveniny trávicím traktem koní, u kterých dochází k častějším zácpovým kolikám nebo křečím žaludku a sníženému příjmu suchého krmiva. Vhodný je také u koní kteří podstoupili veterinární operační zákrok trávicího traktu.
Výborně vyhovuje u koní kteří nemohou přijímat obiloviny, ať již z důvodů alergií („muchaři“) nebo mají některý z metabolických nemocnění (IR, Cushing, apod..). Koně se žaludečními vředy většinou velmi špatně přijímají suché, tvrdé nebo granulované krmivo, protože jejich citlivé žaludky jsou podrážděny touto formou krmiv. Takto postižení koně často od krmiva odcházejí, příjem krmiva je prokrastiovaný... krmnou dávku nedožírají. Krmivo ve formě mashe většinou přijímají bez problémů a tato forma je jediným způsobem jak udržet jejich pohodu a příjem potřebných živin v krmné dávce.
Dobře připravený mash by měl mít kašovitou (ne polévkovitou) formu, aby došlo k dobrému využití živin v tenkém a tlustém střevě a aby pasáž krmiva přes žaludek koně nebyla příliš rychlá. U našeho Energys MASHe by měl být poměr vody a MASHe cca 1,5 : 1.
Zalévat můžeme vlažnou vodou a nechat nabobtnat min. 30 min, ideálně 1 hodinu. Potom je jeho struktura ideální pro koňské trávení a může plnohodnotně nahradit krmnou dávku.